De ‘Kast Klaar’-sessies van Tea van der Leij: “Ik wil vrouwen wel helpen orde te scheppen in hun kledingkast”
Tea van der Leij uit Workum zet haar kennis en ervaring in de mode graag in om mensen te laten herontdekken wat hun kledingkast voor hen kan doen. Waar jij door de bomen het bos niet meer ziet, maakt Tea je kledingkast weer fris, overzichtelijk en inspirerend. Soms bevat je kast zelfs echte pareltjes: verborgen combinaties die als nieuw voelen! Tea geeft GrootBolsward-IJsselmeerkust een inkijkje in haar ‘Kast Klaar’-sessies.

Tea van der Leij (62) werkte van 2000 tot 2010 als verkoopster en styliste in verschillende modewinkels. Op een gegeven moment was ze toe aan iets nieuws en verlegde ze haar focus naar vrijwilligerswerk bij Humanitas. Toen elf jaar geleden haar eerste kleinkind werd geboren, besloot ze dat ze fulltime beppe wilde zijn. Geruime tijd draaide haar leven om haar man, kinderen en kleinkinderen in Amsterdam en IJlst. Langzamerhand veranderde dat. Ze wilde wel weer iets doen. Maar wat?
Begin januari zat ze om tafel met haar man en jongste dochter. “Ineens kwam het eruit”, zegt Tea. Haar dochter legde een link tussen Tea en de Japanse opruimcoach Marie Kondo. “Mem vindt het leuk om met kleding bezig te zijn en onder de mensen te zijn. Waarom gaat mem niet andere mensen helpen hun kleding op orde te krijgen?” Tea realiseerde zich: “Dat is net wat voor mij.”
“Dan gaan mijn handen jeuken”
“Ik heb niet voor niets tien jaar in de mode gezeten”, vertelt Tea van der Leij. “En als ik hoor van vrouwen die zeggen: ‘Ik vind winkelen vreselijk’; ‘ik weet niet hoe ik kleding moet combineren’; ‘mijn kledingkast is een chaos’, dan gaan mijn handen jeuken. Ik wil die vrouwen wel helpen orde te scheppen in hun kledingkast en nieuwe setjes te maken.” Binnen no time resulteerde een artikel in het lokale huis-aan-huisblad over Tea’s aanbod in een tiental verzoeken om hulp van vrouwen, in leeftijd variërend van 30 tot 80 jaar.
Stapeltjes maken
Regelmatig hoort Tea de verzuchting: ‘Ik kan niets weggooien’. “Het eerste wat we daarom doen, is alle kleren uit zo’n uitpuilende kleidingkast op het bed gooien en daar stapeltjes van maken. Wat moet per se blijven? Waarover twijfel je? Wat weet je niet zeker? Wat kan weg? Maak stapeltjes.”
Reacties bij de ‘moet blijven stapel’ zijn bijvoorbeeld: ‘Dit bloesje is misschien wel twaalf jaar oud, maar de stof blijft mooi. Ik zou ‘m zo weer uitzoeken’. ‘In dit vest woon ik zo’n beetje’. ‘Dit tuniek heb ik gekocht voor een speciale gelegenheid’. Vooral kleding voor ‘trouw en rouw’ is kleding die je wilt bewaren, weet Tea. “Die kleding heeft een emotionele lading.”
Tea merkt dat al pratend de stapel ‘weggooien’ steeds groter wordt. “Dan vertelt iemand: ‘Deze jurk vond ik echt leuk. Bovendien was ie afgeprijsd. Maar ik heb ‘m nooit aangehad: ik voel me er degelijk in’. Of: ‘Dit bloesje staat me leuk, maar is synthetisch. Daar ga ik in zweten. Weg ermee.’ “Die kleding kan bijvoorbeeld naar een goed doel of wellicht maak je er een ander blij mee.” Wat ‘wegdoen’ betreft. is Tea resoluut: “Wat weg kán, gáát weg. Meer overzicht is meer rust in je hoofd.”
Een deel van de stapel ‘twijfel’ belandt na (kleur)advies van Tea alsnog op de stapel ‘wegdoen’. “Laatst nog hield een vrouw een bloesje voor zich en vroeg mij: ‘Staat dit bloesje me wel?’ Voordat ik kon zeggen: ‘Dit maakt je flets’, zei ze: ‘Ik zie het al aan je gezicht; ik doe het weg’.”
![]()
Stapeltjes maken - Jelly Mellema
Slim combineren
Met enige regelmaat gaat een deel van de stapel ‘twijfel’ alsnog retour naar de kast. “Een vrouw droeg haar favoriete vest niet meer, omdat het allemaal pluisjes had. Als je er de tijd voor neemt en de pluisjes er met zo’n speciaal apparaatje afscheert, heb je weer bijna een nieuw vest, adviseerde Tea. Daarnaast weet ze vaak mooie en verrassende setjes te maken.
“Laatst was ik bij een vrouw, die genoeg kleren had, maar niet kon combineren. Ter plekke heb ik toen setjes gemaakt en in de kast gehangen: ‘Deze bloes kun je prachtig combineren met die broek. Zie je hoe de kleuren in elkaar over vloeien?’ Stuk voor stuk combinaties die deze vrouw zelf nooit had bedacht en haar het gevoel gaven iets nieuws te hebben gekregen zonder iets te kopen.”
Een aantal basisstukken in je garderobe helpt je om leuke combinaties te maken, stelt Tea. “Eigenlijk zou iedereen een zwarte broek en shirt moeten hebben. Een ander vest erover en je ziet er anders uit. Bovendien kleedt zwart ook mooi af. Sowieso zijn effen vestjes in verschillende kleuren handig om te combineren met shirts of jurkjes in een print. Investeer ook af en toe in iets dat echt goed is: liever één goed kledingstuk dan twee die dat net niet zijn. Een mooi vest oogt netjes over een jurkje, maar geeft een geheel andere look over een smalle broek met een leuk shirtje erop.”
Een andere mogelijkheid om verrassend te combineren is ‘stijlbreuk’. “Je kunt een net colbertje prima combineren met een sportieve spijkerbroek. Door daar witte sneakers onder te dragen, maak je het helemaal hip.”
Laatst was ik bij een vrouw, die genoeg kleren had, maar niet kon combineren.
Slim organiseren
Tea van der Leij is een voorstander van slim organiseren. “Ik zie kasten waarbij winter- en zomerkleren door elkaar hangen. Dan wil organiseren niet meer. Dan weet je niet waar je eerst of laatst moet beginnen en blijf je ‘er in om rotzooien’. Het mooie weer komt eraan, leg dus alvast de winterkleding aan de kant,” tipt ze.
Tea ontmoet ook mensen die hun kleren opgevouwen in de kast proppen. Haar advies: “Als je alleen een legkast hebt, maak dan mooie, strakke stapels op maat en op kleur.” Zelf is Tea meer van het ophangen, zegt ze. “Bij mij thuis hangt alles, ook de broeken. Heb je ook een hanggedeelte in je kledingkast, hang dan combinaties van jurken en vestjes, bloesjes en broeken bij elkaar. Als het kan, kleur bij kleur; ook dat geeft rust.”
![]()
Deze kleding mag weg - Jelly Mellema
Blijf bij jezelf
Natuurlijk herkent Tea de invloed van mode en trends. “Wat hip is, wil je hebben. Toch zeg ik altijd: blijf bij jezelf. Draag kleren waar jij je prettig bij voelt. Als jij je ergens prettig in voelt, dan straal je dat uit. Onlangs was ik bij een vrouw die het liefst in broeken loopt. Toch hing er een jurkje in haar kast, gekocht samen met een vriendin die gek op jurkjes is. Die jurk bleef dus hangen. ‘Ik voel me er niet goed in’, aldus de eigenaresse ervan.” Het advies dicht bij jezelf te blijven, past Tea ook toe op zichzelf. “Ik hoef er niet zo uit te zien als mijn dochters. En ook niet zoals de vrouwen van mijn leeftijd die ik zie rondlopen in Amsterdam. Dat past niet bij me. ‘Zo is mem niet’, zeggen mijn dochters dan terecht.”
Het kan wel eens wat minder
We leven in een wereld van fast fashion; een consumptiecultuur waarin mensen vaak en veel goedkope kleding kopen, die ze slechts korte tijd dragen. “Sales en presales nodigen ons voortdurend uit om weer wat nieuws te kopen. Niet bepaald duurzaam”, volgens Tea van der Leij. Toch bekent ze: “Ook ík ben daar lang in meegegaan. In de tijd dat ik in de mode werkte, voelde ik me als een kind in de snoepwinkel; alles wat ik verdiende ging op aan kleding. Nu denk ik: het kan wel eens wat minder. Toen mijn jongste dochter me vertelde dat ze een kledingstop ging inlassen, besloot ik: ik doe mee. Ook mijn oudste dochter doet nu mee aan de challenge om van januari tot en met maart niets nieuws te kopen.” Terugkijkend: “Dat geeft een goed gevoel, hoor. Misschien maken we de challenge nog wat langer.”
Sales en presales nodigen ons voortdurend uit om weer wat nieuws te kopen. Niet bepaald duurzaam.
Grip krijgen op je garderobe
De reacties die Tea tot nu toe heeft gekregen zijn uitsluitend positief. “Ik krijg reacties in de trant van: ‘Dat ik dit zelf niet bedacht heb’. Ik spreek ook vrouwen die vragen: ‘Kun je zoiets ook voor mijn man doen?’ Natuurlijk kan dit. Voor mijn eigen man maak ik combinaties van een trui en een bijpassend overhemd. Altijd hangt het overhemd voor de trui, dat systeem heb ik overgenomen uit mijn winkeltijd.”
Tea van der Leij biedt ‘Kast Klaar’-sessies aan tegen een reiskostenvergoeding en/of vrijwilligersvergoeding. Ze vindt het leuk om mensen te laten ervaren hoe fijn het is weer grip te krijgen op de eigen garderobe. Ze loopt niet op de toekomst vooruit. Ze ziet wel hoe zaken zich gaan ontwikkelen. Wie weet wordt ze later personal shopper en gaat ze - betaald - met iemand mee winkelen, droomt ze... “Maar voorlopig blijf ik mijn ‘Kast Klaar’-sessies combineren met het oppassen op mijn kleinkinderen. Ik heb dus ruimte voor één of twee sessies per week.”
Aanmelden voor een ‘Kast Klaar’-sessie van Tea van der Leij kan via tvanderleij@hotmail.com of telefoon 06 - 2378 7926.
Tekst: Rieme van Dijk
Fotografie: Jelly Mellema














