Algemeen

Schaatsen op natuurijs? Volgende week mogelijk een paar dagen ijspret

Door: Douwe Bijlsma
Met maar een paar dagen vorst blijft het natuurlijk oppassen, ook op landijs.
Met maar een paar dagen vorst blijft het natuurlijk oppassen, ook op landijs. Archieffoto Gewoan Dwaan / Douwe Bijlsma


FRYSlÂN - Als het weer meezit kunnen we volgende week schaatsen op natuurijs. Dat zegt Omrop Fryslân weerman Siebo Mollema. Vanaf zaterdag gaat het in de nacht vriezen. De temperatuur blijft de komende dagen overdag nog boven nul, maar de eerste winterse verschijnselen zijn er in de vorm van natte sneeuw al wel.

In de nacht van zaterdag op zondag gaat het ligt vriezen. Zondag wordt een rustige winterdag, dan blijft de temperatuur overdag rond de 0 graden, in de nacht kan er op plaatsen -4 op de thermometer staan.

Ondergelopen land
Maandag zijn de weersomstandigheden vergelijkbaar, met dat verschil dat het dan ook over dag onder nul blijft. “En in de nacht is het op plekken -5. Dat betekent dat je zomaar iets kunt schaatsen op land die nu ondergelopen zijn. In het weekend dus nog niet, maar maandag of dinsdag mogelijk wel.” Al blijft het ook dan natuurlijk oppassen.

Gemalen kunnen niet stil
Waterschappen kunnen normaal gesproken helpen om het ijs sneller te laten aangroeien, bijvoorbeeld door gemalen stil te zetten. “Maar dat is nu geen optie”, zegt een woordvoerder van de Unie van Waterschappen tegen het ANP. Tot en met zaterdag lijkt het waterpeil nog op te lopen.

Weilanden en sloten die wat verder van de rivieren liggen en waar het water dus stil ligt, bevriezen het snelst. Als het dan ook nog eens bijna niet waait, kan het ijs snel aangroeien. Een woordvoerder van Weeronline verwacht dat dat in Fryslân in een aantal polders al vroeg in de week het geval kan zijn.

Meren “niet zo schaatsbaar”
Als er toch ijs komt te liggen op de grotere meren, is het volgens Weeronline niet verstandig om daar te schaatsen. Als het water een beetje bevriest en het water eronder dan zakt, dan is zo’n meer “niet zo schaatsbaar.” Echte problemen verwacht hij echter niet zo snel, omdat het volgens hem vrij snel duidelijk is of een meer of een plas veilig genoeg is.

Als er al ijspret komt, zal dat niet heel lang aanhouden, verwacht Mollema. “Medio volgende week lijkt de temperatuur weer wat omhoog te gaan. De dikke vorst is er dan weer uit.”