Gezond en fit Branded Content

Inloopspreekuur: hulp bij online zorg in Netwerkcentrum Bolsward

Door: Ynte Dragt

BOLSWARD - In een tijd waarin steeds meer zorg digitaal plaatsvindt, kan het voor velen een uitdaging zijn om de weg te vinden. Van het regelen van een DigiD tot het inzien van medische dossiers via Mijngezondheid.net, digitale vaardigheden zijn essentieel geworden. Voor ouderen en mensen die minder vertrouwd zijn met technologie kan dit een drempel zijn. Om hen te ondersteunen, is in Netwerkcentrum Bolsward een bijzonder initiatief van start gegaan: het inloopspreekuur Digitale Zorg en Welzijn.

Vlnr: Rob IJsselhof, Anke de Jong en Ruben van der Goot
Vlnr: Rob IJsselhof, Anke de Jong en Ruben van der Goot Foto: Henk van der Veer

Dit project is opgezet door Bibliotheken Mar en Fean in samenwerking met het Sociaal Collectief en lokale huisartsen. We interviewden Rob IJsselhof, huisarts in Bolsward, Ruben van der Goot, van Sociaal Collectief en Anke de Jong, domeinspecialist basisvaardigheden bij Bibliotheken Mar en Fean.

Waarom dit initiatief zo belangrijk is

Anke de Jong, legt uit: “Het doel van het project is digitale zorg en welzijn dichtbij te brengen. Heel veel mensen vinden het moeilijk om digitaal mee te komen, terwijl ons leven steeds digitaler wordt, zeker ook in de zorg. Of het nu gaat om Mijngezondheid.net, Mijngezondheid of algemene gezondheidsinformatie, het kan overweldigend zijn voor mensen die weinig ervaring hebben met computers of smartphones.”

Huisarts Rob IJsselhof vult aan: “Iedere huisarts heeft patiënten die de weg in het digitale zorglandschap moeilijk kunnen vinden. Ze hebben soms zoveel moeite om de juiste informatie te vinden dat het hun zelfstandigheid beperkt. Wij adviseren vaak Thuisarts.nl, maar niet iedereen kan daar makkelijk de juiste informatie vinden.” Hij benadrukt dat dit project mensen helpt zelfstandig te worden en initiatief te tonen in hun eigen zorg.

Samenwerking als sleutel

Ruben van der Goot van het Sociaal Collectief benadrukt de kracht van samenwerking: “Wij proberen dicht bij de inwoners te staan en signaleren wat er leeft in de wijken. Als mensen een extra initiatief nodig hebben, faciliteren wij dat. Dit inloopspreekuur past daar perfect bij, omdat het de sociale en digitale drempels verlaagt en gelijke kansen biedt aan iedereen.” Het project laat zien dat zorg, bibliotheken en welzijnswerk samen een groot verschil kunnen maken.

Praktisch: het inloopspreekuur

Het spreekuur vindt elke dinsdagmiddag plaats in het Netwerkcentrum van het Sociaal Collectief aan de Kerkstraat 1, naast de bibliotheek in Bolsward.

Anke:“Het kan heel divers zijn. Soms gaat het om een formulier, soms om leren omgaan met een computer of smartphone. Het belangrijkste is dat mensen zich ondersteund voelen.” Huisartsen en andere zorgverleners kunnen patiënten direct doorverwijzen naar het spreekuur.

De eerste ervaringen zijn veelbelovend. Huisarts Rob vertelt over een oudere patiënt die analfabeet is: “Ze kon het formulier niet lezen en vond het spannend, maar na hulp op het spreekuur voelde ze zich gerustgesteld en empowered. Ze merkte dat ze het samen met anderen aankon.”

Hulp durven vragen en digitale zelfstandigheid

Ruben: “Het gaat er ook om dat mensen hulp durven vragen. Angst en schaamte kunnen een barrière vormen, maar zodra ze de eerste stap zetten, voelen ze zich vaak opgelucht en zelfverzekerd.” Anke voegt toe dat het belangrijk is dat mensen weten dat ze nooit te oud of te jong zijn om te leren.

Bekendheid vergroten

Hoewel het project nog jong is, is de ambitie groot. Anke: “We willen dit initiatief bekend maken, zodat alle inwoners weten dat ze hier terecht kunnen. We gebruiken flyers, mond-tot-mondreclame, nieuwsmedia en sociale media om een breed publiek te bereiken.” Rob benadrukt dat het project een groot verschil kan maken voor zo’n duizend inwoners van Bolsward die moeite hebben met digitale zorgtoepassingen.

Impact en toekomst

Het inloopspreekuur is een tastbaar voorbeeld van digitale inclusie. Mensen leren zelfstandig digitale zorgmiddelen te gebruiken, krijgen toegang tot betrouwbare informatie en ontdekken dat ze niet alleen staan. Ruben: “We willen de ongelijkheid weghalen. Iedereen moet toegang hebben tot de zorg en in staat zijn om zichzelf te helpen, met ondersteuning wanneer dat nodig is.”

Anke sluit af: “Durf hulp te vragen. Je bent nooit te oud of te jong om te leren, en er zijn geen gekke vragen. Veel mensen vinden het spannend, maar ze zijn niet de enigen. Samen kunnen we leren en groeien.” Rob voegt toe: “Het project helpt mensen nieuwsgierig te worden en hun eigen weg te vinden. Als dat lukt, is het initiatief geslaagd.”

Voor inwoners van Bolsward en omgeving, betekent dit dat er een plek is waar digitale zorg dichtbij huis wordt gebracht, waar expertise wordt gecombineerd met geduld, en waar mensen het vertrouwen krijgen om de digitale wereld van de gezondheidszorg zelfstandig te betreden. Het inloopspreekuur in Bibliotheek Bolsward is een klein gebaar met een grote impact, een warme uitnodiging voor iedereen die hulp nodig heeft bij online zorg.

Meer informatie op: bmf.op-shop.nl

Tekst en foto: Henk van der Veer